topnew

BUDOWNICTWO
ZEROENERGETYCZNE

TECHNOLOGIE DOSTĘPNE I ZDROWE

Wobec rosnących cen nośników energii i świadomości proekologicznej naukowcy od wielu lat poszukiwali systemu fasadowego umożliwiającego albo minimalizowanie strat ciepła przez ściany zimą albo maksymalizowanie zysków ciepła pochodzącego od promieniowania słonecznego. W ten sposób narodziły się rodziny superizolacji oraz tzw. izolacji transparentnych pochłaniających promieniowanie słoneczne. Niestety sama wełna mineralna czy styropian choć doskonale izolują dom w nocy to nie umożliwiają jednak na żadną penetrację ciepła słonecznego do ścian budynku w ciągu dnia.

 

 

 

Izolacja transparentna z kolei ma dobre możliwości pochłaniania promieniowania słonecznego w ciągu dnia, ale w nocy przy współczynniku przenikania ciepła rzędu 1 W/m2K powoduje straty bardzo uszczuplające te dzienne zyski. Prawdziwy kompromis pomiędzy duża izolacyjnością materiału i przepuszczalnością dla promieniowania słonecznego oznacza konieczność stworzenia materiału przepuszczającego ciepło tylko w jedną stronę - do wewnątrz budynku.wełna mineralna - izolacja transparentna
Pierwszym na świecie materiałem posiadającym takie właściwości są panele grzewczo izolacyjne RymSol. Panele te łączą w sobie zalety jakie ma wełna mineralna i izolacja transparentna, ale nie posiadają ich wad. Wełna mineralna wykorzystana w panelach jako izolator termiczny ma w swojej warstwie wydrążone specjalne kanały powietrzne służące do jednokierunkowego transportu ciepła. Umieszczona z przodu panelu warstwa izolacji transparentnej pochłania promieniowanie słoneczne w strukturze wełny. Ogrzana wełna mineralna wymusza obieg powietrza w kanałach warstwy izolacyjnej i ogrzewa mur, do którego jest przytwierdzona. W nocy powietrze ulega stratyfikacji w kanałach i nie dopuszcza do ucieczki ciepła na zewnątrz.

W ten sposób panele RymSol doprowadzają ponad 100 razy więcej ciepła do muru w ciągu słonecznego dnia niż tracą w ciągu nocy. Oznacza to, że nawet gdyby jeden dzień słoneczny przypadał na 50 dni pochmurnych to i tak panele RymSol miałyby dodatni bilans energetyczny czego nie jest w stanie zapewnić żadna izolacja konwencjonalna.

wełna mineralna - Masatherm