Main_final

BUDOWNICTWO
ZEROENERGETYCZNE

TECHNOLOGIE DOSTĘPNE I ZDROWE

Słońce jest podstawowym źródłem energii dla naszej planety. Przed milionami lat energia słoneczna docierając do Ziemi została uwięziona w węglu, ropie naftowej, gazie ziemnym itp. Dzisiaj energia pochodząca od tych paliw określana jest jako konwencjonalna. Również Słońcu zawdzięczamy energię, jaką niesie ze sobą wiatr czy fale morskie. W istocie prawie wszystkie źródła energii występujące na Ziemi są pochodnymi energii słonecznej. Rozkład promieniowania słonecznego, jest zmienny dla różnych obszarów świata, ale w Europie wielkość promieniowania słonecznego dla Paryża, Berlina i Warszawy jest porównywalna, podobnie jak liczba godzin nasłonecznienia.

Energia słoneczna Polska pod względem nasłonecznienia nie ustępuje takim krajom jak Niemcy czy Francja. Często wielkość napromieniowania słonecznego mylona jest z rozkładem temperatur. Dane statystyczne dla temperatury powietrza mogą nam dostarczyć jedynie informacji ogólnych wskazujących na dobór urządzeń grzewczych dla centralnego ogrzewania. Nie można jednak mylić wielkości temperatury (nawet w zimie) z natężeniem irradiacji słonecznej. Nie ma żadnych przeszkód w powszechnym wykorzystaniu energii słonecznej, gdyż udział promieniowania rozproszonego w okresie zimy w Polsce jest stosunkowo duży.

Energia słoneczna w budownictwie pasywnym.

Powszechnie panujący pogląd o tym, że energia słoneczna dostępna zimą w Polsce nie jest wystarczająca do ogrzewania budynków jest słuszny tylko z pozoru. W przypadku budynków tradycyjnych zapotrzebowanie na ciepło do ich ogrzania jest w istocie zbyt duże aby można było myśleć o pokryciu w całości niedostatku dostępną energią słoneczną. Dla świetnie ocieplonych budynków pasywnych jednak zapotrzebowanie na ciepło jest bardzo małe i w tych budynkach energia słoneczna może przynieść wymierne zyski ciepła. W wielu konstrukcjach w zależności od technologii i usytuowania budynku urządzenia wykorzystujące energię słoneczną jak panele RymSol mogą uzupełnić brakujące ciepło do zapewnienia pełnego komfortu cieplnego w budynku bez uciekania się do innego sposobu dogrzewania. Pochłaniając średnio 150 kWh/m2 energii na sezon grzewczy panele RymSol są w stanie ogrzać dziesięciokrotnie większą powierzchnię domu w standardzie budynku pasywnego z zapotrzebowaniem na ciepło 15 kWh/m2 na sezon. Szacuje się, że w większości stref klimatycznych w Polsce istnieje możliwość konstrukcji budynku pasywnego bez tradycyjnego systemu grzewczego wyposażonego jedynie w technologie domu pasywnego firmy Masa Therm. Szczegółowy opis tych technologii odnajdziecie Państwo w dziale Technologia