Main_final

BUDOWNICTWO
ZEROENERGETYCZNE

TECHNOLOGIE DOSTĘPNE I ZDROWE

Budowa domu, który w trakcie eksploatacji spełniał będzie drastyczne normy zużycia energii domu pasywnego musi być zaplanowana i wykonana z zachowaniem najwyższego stopnia staranności. Każde niedociągnięcie powstałe w skutek niedbałego wykonania może w dużym stopniu zniweczyć nawet najdoskonalszą konstrukcję. Powstałe np. podczas układania izolacji mostki termiczne spowodują ponadnormatywne straty cieplne domu, trudne do skompensowania przez inne cenne elementy systemu.

 

Elementy konstrukcyjne, którym należy poświęcić szczególną uwagę w trakcie budowy domu:

- ciągłość izolacji
- okna i drzwi ? sposoby montażu stolarki i wykończenia otworów, wytyczne dla stolarki zewnętrznej i wewnętrznej (stosunek powierzchni przeszklenia do powierzchni eksponowanej na promieniowanie: 1/9)
- okiennice ? zewnętrzne i wewnętrzne
- powierzchnie absorbujące promieniowanie, akumulujące
- powierzchnie odbijające (pionowe ? glify okienne, poziome ? woda, taras, balkon)
- elementy zacieniające: gzymsy, balkony, zieleń

ŚCIANY (PRZEGRODY NIEPRZEZROCZYSTE)

Aby oszczędzać energię i sprostać wymaganiom norm energetycznych izoluje się ściany nowych domów. Również większość starych domów poddawana jest termorenowacji. Jaki typ izolacji zastosować, aby uzyskać optymalne efekty? Izolować na zewnątrz ściany czy też raczej wewnątrz?
Bez wahania można opowiedzieć się za izolacją zewnętrzną.
Jest ona bardziej kompletna, ponieważ:
- likwiduje mostki termiczne
- pozwala utrzymać dużą inercję termiczną wewnątrz, korzystną zarówno zimą, jak i latem.
Następnie, jaką grubość izolacji zastosować?
Stare metody liczenia tzw. ?grubości ekonomicznej? obecnie nie nadają się do zastosowania Tym bardziej, że opracowywane możliwości zachowania ciepła ?bez ogrzewania? umożliwią ogromne oszczędności na kosztownym systemie kocioł-grzejniki. Dlatego też, warto otrzymywać 0,15 do 0,25 W/m2K dla większości ścian domu w krajach o klimacie zimnym bądź umiarkowanym. Zastosowanie na ścianie południowej pochłaniających słońce paneli RymSol umożliwi nam ogrzanie domu ?bez grzania?.

OKNA

Z punktu widzenia historycznego okna miały dwa zadania:
- przyjąć światło i energię słoneczną do wewnątrz domu,
- zapewnić wymianę powietrza, niezbędnego do życia ludzi.
Jednak obie te funkcje są bardzo źle wypełniane:
ramy okienne, których powierzchnia dochodzi czasem do 50% powierzchni okna, powodują straty energetyczne i ograniczają dopływ światła.
wietrzenie pomieszczeń jest również mało efektywne ? zależy od różnicy temperatur, siły wiatru, itp. Przy dużym zanieczyszczeniu powietrza na zewnątrz może być wręcz szkodliwe.
Pożądane jest więc, zapewnienie wentylacji systemami, które dają kontrolowany dopływ powietrza i które wykorzystują ciepło zawarte w powietrzu usuwanym z pomieszczeń. Dopiero wtedy okno nie będzie jedną z największych przyczyn strat energetycznych. Dopiero wtedy może zdobyć miejsce producenta energii ? stać się prawdziwym oknem na świat!

WENTYLACJA

Przy światowej tendencji coraz lepszej izolacji domów rola wentylacji rośnie znacząco. Choć, niestety, jest jeszcze często źle zrozumiana i niedoceniana.
Warto zaznaczyć fakt, że wentylacja kontrolowana z odzyskiem ciepła pozwala na wykorzystanie dla celów ogrzewania całości zysków wewnętrznych i słonecznych pozyskanych przez okna.

CIEPŁA WODA UŻYTKOWA

W krajach rozwiniętych zapotrzebowanie na ciepła wodę bezustannie wzrasta.
Wymiennik woda-woda wymaga dwóch ścianek lub podwójnej wymiany. Utrudnia to nieco konstrukcję ale pozwala wykorzystać ogromne ilości ciepła. Zwłaszcza, że taki wymiennik może pracować 24 godziny na dobę. W domach wielorodzinnych jego instalacja opłaca się oczywiście jeszcze bardziej niż w domu jednorodzinnym.
Trzeba podkreślić, że zastosowanie wymiennika jest szczególnie korzystne w zimie. W tym okresie woda zimna z sieci ma niższą temperaturę, jej zużycie jest większe niż latem, i co najważniejsze nasłonecznienie jest najmniejsze.

Zwolennikom energii słonecznej trzeba powiedzieć, że zanim zwrócimy się do słońca nauczmy się wykorzystywać to, co jest dostępne w domu. Absurdalne jest wylewanie wody z wanny o temperaturze 35 stopni i wymaganie od słońca, by ogrzało wodę na następną kąpiel.

MATERIAŁY IZOLACYJNE

W zasadzie budynek, który daje wysoki komfort oraz dobrze wykorzystuje zyski wewnętrzne i słoneczne charakteryzuje się ciężkimi ścianami i dobrą izolacją zewnętrzną. O ile mury nie pochłaniają energii słonecznej mogą być zrobione z materiałów lżejszych lub szczelinowych. Mury absorbujące energię słoneczną muszą mieć dużą inercję cieplną, aby dopływ ciepła do wewnątrz był opóźniony.