Main_final

BUDOWNICTWO
ZEROENERGETYCZNE

TECHNOLOGIE DOSTĘPNE I ZDROWE

Kominki zamknięte czy otwarte ? 

Choć domy pasywne przez znakomitą większość sezonu zapewniają nam komfort termiczny bez jakiegokolwiek ogrzewania to jednak nietrudno wyobrazić sobie wyjątkowe warunki atmosferyczne powodujące konieczność minimalnego dogrzania pomieszczeń z użyciem energii z zewnątrz. Doskonale do tego celu nadawać się mogą kominki.

 

Kominki oprócz niewątpliwej funkcji estetycznej mogą więc w naszym domu pełnić również funkcję okazjonalnego źródła ciepła. Wymagają cokominek prawda obsługi i dostarczenia paliwa z zewnątrz, ale przy założeniu, że będą wykorzystywane zaledwie parę razy w roku mogą okazać się cennym uzupełnieniem instalacji domu pasywnego.

Bez wątpienia najbardziej efektywne termicznie są kominki z zamkniętą komorą spalania. Niestety w świadomości wielu miłośników tego źródła ciepła pokutuje wciąż przekonanie, że to właśnie otwarte, ozdobne kominki pokojowe są bardziej efektywne niż kominki zamknięte.
Wszystkie analizy i badania jednak wskazują bezsprzecznie na to, że ilości powietrza zasysane przez kominki z pokoju są tak olbrzymie, że efektywność tego urządzenia jest nie tylko niska ale ma negatywny wpływ na bilans ciepły pomieszczenia.

Jedynym ekonomicznym rozwiązaniem są kominki pobierające powietrze z zewnątrz przez specjalny przewód. To rozwiązanie oprócz korzyści termicznej zapewnia nam dodatkowo bezpieczny sen w domu dogrzewanym tą metodą. Kominki otwarte przy zakłóceniach ciągu powietrznego mogą wytwarzać niebezpiecznie duże ilości tlenku węgla, który bez żadnego ograniczenia przedostaje się do okolicznych pomieszczeń. Ten silnie toksyczny gaz będący produktem niepełnego spalania związków węgla może powodować obniżenie wydolności organizmu, choroby przewlekłe a w większych stężeniach nawet śmierć przez zaczadzenie.

Szczególnie niebezpieczne mogą być kominki zabudowane w nowych wnętrzach gdzie wykorzystano bardzo szczelne okna. Niedostateczny pobór świeżego powietrza z zewnątrz wywoła właśnie zjawisko niecałkowitego spalania drewna.
W tej sytuacji należy stosować tylko kominki zamknięte

Masatherm - zapraszamy!