Main_final

BUDOWNICTWO
ZEROENERGETYCZNE

TECHNOLOGIE DOSTĘPNE I ZDROWE

Domy jednorodzinne mające proporcjonalnie większy stosunek ścian szczytowych do powierzchni podłóg niż domy wielorodzinne trudniej ogrzać metodami niekonwencjonalnymi. Niemniej jednak nawet domy jednorodzinne mogą stać się pasywnymi z wykorzystaniem odpowiednich technologii energooszczędnych.

Kluczem do spełnienia tych wymagań jest masa termiczna bryły budynku.

 

Bezwładność termiczna budynku zapewnia bufor ciepła stopniowo napełniający się energią w dni słoneczne i opróżniający się w dni pochmurne. Promieniowanie słoneczne dochodzące do pomieszczeń przez okna jest absorbowane i zapewnia zyski energetyczne w ciągu dnia. Nocą opóźniona fala cieplna zaabsorbowana przez ściany wyłożone panelami słonecznymi RymSol przechodzi do pomieszczeń i zapewnia zyski termiczne przez całą noc. Dodatkowo wysoka zdolność izolacyjna ścian w połączeniu z dużą bezwładnością termiczna powoduje, że domy takie wychładzają się zimą i nagrzewają latem bardzo powoli. Brak dni słonecznych przez nawet długi okres czasu może być skompensowany przez jeden lub dwa dni o pełnym natężeniu słońca jako, że ilości pochłanianej energii słonecznej przez panele RymSol są wielokrotnie większe niż ilości energii tracone w ciągu dni i nocy bez dostępnego promieniowania słonecznego.

 

W budynkach tradycyjnych procesem w największym stopniu ograniczającym bezwładność termiczną jest wentylacja. Niekontrolowana wymiana powietrza bez odzysku ciepła powoduje najszybsze wychładzanie pomieszczeń. Aby uniknąć tego rodzaju niekorzystnego wychładzania pomieszczeń konieczne jest zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Indywidualna wentylacja z odzyskiem ciepła RylkAir pozwala w dużym stopniu sterować natężeniem wentylacji w poszczególnych pomieszczeniach i nie powoduje bezcelowego ich wychładzania.

 

Domy jednorodzinne wyposażone w panele RymSol i wentylację RylkAir będą więc miały odpowiednio dużą bezwładność termiczną do zapewnienia w nich komfortu termicznego bez tradycyjnego sytemu ogrzewania centralnego

Przykład zrealizowanego domu jednorodzinnego z wykorzystaniem paneli RymSol i wentylacji RylkAir.