Main_final

BUDOWNICTWO
ZEROENERGETYCZNE

TECHNOLOGIE DOSTĘPNE I ZDROWE

Budownictwo jako niewątpliwie jedna z najbardziej konserwatywnych gałęzi gospodarki nie zanotowało w ubiegłym stuleciu znaczącego postępu technologicznego. Niemniej jednak pod presją stale rosnących cen nośników energii oraz ruchu ekologicznego związanego z efektem cieplarnianym budownictwo energooszczędne staje się jedną z wiodących dyscyplin zauważonych przez budownictwo przełomu wieków.

 

Filozofia na jakiej bazuje budownictwo energooszczędne sprowadza się do trzech fundamentów poszanowania energii: oszczędzania, odzysku i poboru energii z otoczenia.

 

Zanim pomyślimy o jakimkolwiek źródle energii do zasilania instalacji w naszym domu rozpatrzmy najpierw ile energii możemy zaoszczędzić przez proste operacje wykonane w trakcie budowy/ remontu domu. Odpowiednia izolacja ścian, dachu i fundamentów, montaż okien energooszczędnych itp.
Niektóre źródła strat energii jak np. wentylacja czy odpływ ścieków mogą być poddane regulacji i odzyskowi energii. Zwykle systemowe podejście do kontroli przepływu strumieni powietrza i wody oraz umożliwienie odzysku energii z tych strumieni przyniesie nam olbrzymie korzyści energetyczne.

W ostatnim etapie kiedy zapotrzebowanie naszego budynku ograniczyliśmy do minimum można pokusić się o refleksję czy potrzebnego nam zimą ciepła do ogrzania bryły budynku nie możemy pozyskać z otoczenia zewnętrznego w postaci energii odnawialnej. W wielu przypadkach ograniczenie zapotrzebowania na ciepło w budynku może dojść do tego poziomu, że żaden tradycyjny system grzewczy nie będzie nam już w ogóle potrzebny ( tak jak ma to miejsce w budynku pasywnym )
Bardzo niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania jakie ma budownictwo pasywne jest pokrywane w dużej części lub całości przez energię odnawialną np. słoneczną, która choć zimą nie jest bardzo obfita przy bardzo małych stratach budynku wystarcza do zapewnienia komfortu cieplnego.
Wtedy przy stosunkowo niewielkiej inwestycji w technologie domu pasywnego możemy się cieszyć niskimi rachunkami oraz świadomością ochrony środowiska naturalnego dla naszych dzieci.

Szczegóły wdrożenia zasad budowy domów energooszczędnych i pasywnych opisano w kategorii Budowa domu pasywnego.